PrihlásenieKalendár udalostí

« July 2024
MoTuWeThFrSaSu
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Do pozornosti:

PRV
Financované ES

Zdaňovanie pôdy vo vybraných štátoch

Dane tvoria hlavný zdroj príjmu rozpočtov krajín Európskej únie. Preto poznanie daňového systému týchto krajín je nesmierne dôležité z viacerých hľadísk.

Pozemková daň má bohatú minulosť, keďže zdanenie pôdy a budov je najstaršou formou daňového zaťaženia. Nevyžadovala ani rozsiahlu daňovú konštrukciu, ani zvláštnu administratívu. Daň z pôdy má reálny charakter, keďže jej základom sú pôda a budovy.

Predmetom pozemkovej dane v podstate sú:

 majetok využívaný na poľnohospodárske a lesnícke účely
 budovy a stavby
 pozemky a budovy určené na priemyselné účely.

Majetok na poľnohospodárske a lesnícke účely je pomerne široký pojem a zahŕňa pôdu, hospodárske a obytné budovy, stroje, živý inventár ako aj obratové prostriedky.

Zdaňovanie pôdy a budov je vykonávané rôznymi spôsobmi. Môžeme vymenovať štyri formy: v závislosti od hodnoty, od výšky nadobudnutého príjmu, od prenesenia sa ich hodnoty alebo vlastníctva, ako aj od prírastku hodnoty vplyvom priestorového usporiadania. Podľa tohto princípu dane delíme na:

 dane z pozemku
 dane z príjmov z pozemku
 dane z nadobudnutia pozemku a budov
 dane z prírastku hodnoty pozemku a budov.

Na mnohorakosť pozemkových daní poukazuje zložitosť určenia daňového základu zastavaného a nezastavaného pozemku. V trhových ekonomikách sa rozlišuje oceňovanie pôdy podľa účelu, na aký je uskutočňované. To znamená, že vedľa seba existuje niekoľko druhov cien, ako napr. obchodná (obecná, výmenná) cena pôdy, ovplyvnená vzájomným pôsobením ponuky a dopytu, uplatňujúca sa len v prípade predaja či nákupu pôdy; hypotečná (zástavná) cena pôdy, uprednostňujúca istotu, záruku. Na daňové účely sa využíva výnosová cena pôdy, ktorá je oslobodená od subjektívnych hľadísk.

 

Dokumenty na stiahnutie

« späť