PrihlásenieKalendár udalostí

« June 2024
MoTuWeThFrSaSu
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Do pozornosti:

PRV
Financované ES

Trhové informácie

V podmienkach trhového hospodárstva sú nevyhnutné informácie o cenách a situácii na trhu. Pravidelné informácie pomáhajú podnikateľovi pri zložitom rozhodovaní sa v neustále komplikovanejších podmienkach trhovej ekonomiky. Aktuálne a objektívne cenové informácie tvoria predpoklad pre úspešné podnikanie a všetkým zúčastneným pomáhajú k sprehľadneniu trhu.
Nepoznané a teda nevyužité šance pre odbyt, prípadne nesprávne rozhodnutia podnikateľov neškodia iba samotnému podnikateľovi, ale predovšetkým celému národnému hospodárstvu (napr. nevyužité šance na export).

V nových trhových podmienkach, v ktorých sa Slovenská republika nachádza, sú informácie o trhu a cenách neodmysliteľnou súčasťou marketingovej práce. Tento druh informácií má podporovať všetky podniky súťažiace na trhu, ako aj pomôcť im rýchlejšie sa prispôsobiť novým trhovým podmienkam a zvýšiť prehľadnosť trhu.

Je veľmi dôležité sledovať aktuálne dianie na trhu z viacerých zdrojov informácií na základe, ktorých sa môže podnikateľ rozhodnúť podľa svojho uváženia :

1. Burzové spravodajstvo SPPK (prehľad cien na komoditných burzách v Európe)
2. Agrárne trhové informácie Slovenska (prehľad cien podľa jednotlivých komodít)
3. Štatistický úrad Slovenskej republiky (vyžaduje registráciu na stránke ŠÚ SR)
4. Prehľad cien v prístavoch Európy (prehľad cien komodít na serveri Poľnoinfo)

« späť