Dovoz pšenice z Ukrajiny a Ruska
Táto informácia bola spracovaná najmä z týchto dôvodov:
- aby nedochádzalo k spochybňovaniu prvovýrobcov pri obchodovaní s novou úrodou pšenice, t.j. pri jej cenotvorbe;
- a informácia je tiež dôležitou správou pre obchodníkov s obilím, či spracovateľov, nakoľko im poskytne obraz o množstvách pšenice, ktoré sa dostanú na trh EÚ do 31.decembra 2011;
V zmysle Všeobecnej dohody o clách a obchode (GATT) a Dohôd uzatvorených medzi EÚ a Spojenými štátmi americkými a Kanadou bola stanovená - ročná dovozná kvóta vo výške 2 989 240 ton - a to na dovoz tzv. obyčajnej pšenice inej ako vysokej kvality. Jedná sa teda o pšenicu nízkej a strednej kvality, ktorá by mala byť v prvom rade použitá na kŕmne účely. Prvopočiatky otvorenia tejto kvóty je potrebné hľadať v problémoch európskeho sektora ošípaných, s ktorymi sa potýka už niekoľko rokov.
Z uvedenej ročnej kvóty je pre dovoz z USA vyčlenených 572 000 ton a pre dovozy s pôvodom z Kanady 38 853 ton. Tieto objemy však do EÚ s vysokou pravdepodobnosťou dovezené nebudú, nakoľko USA, ale najmä Kanada zápasili počas predchádzajúcich mesiacov s nepriazňou počasia (dažde), a produkcia preto nedosiahne očakávané množstvá. Zvyšok kvóty je určený pre dovozy z tzv. tretích krajín.
Privážať sa teda malo zo všetkých tretích krajín. "Šikovnosť" veľkých európskych obchodných spoločností však spôsobila, že prakticky všetka pšenica bude privezená z Ukrajiny (2/3 objemu) a Ruska (1/3), teda krajín, ktoré v minulom roku na základe vládnych rozhodnutí pšenicu vyviezť nesmeli. Dokonca sa stalo, že "šikovnosťou" obchodných spoločností došlo k spojeniu tranže 3 v objeme 594 597 ton (mala byť dovezená od 1.7. do 30.6.) a tranže 4 v objeme 594 596 ton (mala byť dovezená od 1.10. do 31.12.).
Ďalšou perličkou je zníženie pôvodne stanoveného dovozného cla vo výške 12 Eur/tonu na 0 Eur/tonu.
A poslednou perličkou je, že žiadosti o dovozné povolenia smeli podať iba spoločnosti, ktoré vedia dokázať, že počas uplynulých 24 mesiacov obchodovali s tzv. tretími krajinami. Koľko takýchto spoločností by sme na Slovensku našli?
V čase od 1.júla do 31.decembra 2011 bude teda v zmysle nariadenia Komisie na trh EÚ dovezených 1 189 193 ton pšenice. Obilie by podľa kuloárnych informácií malo byť umiestnené v Nemecku, Španielsku a Francúzsku, ktoré si takýmto spôsobom vykompenzuje neúrodu v dôsledku nepriazne počasia, a to za relatívne nízke ceny, v ktorých obe krajiny (Ukrajina a Rusko) zobchodovávajú zásoby z predošlého roka.
Uvedené informácie nemusia nevyhnutne vyvolať paniku v radoch prvovýrobcov, nakoľko je vysoko pravdepodobné, že značná časť dovezeného obilia skončí na trhoch severnej Afriky a Blízkeho východu. Informácie majú poslúžiť k výberu správnej obchodnej stratégie v požatevnom období!
Spracoval: Ing. Štefan Adam, Slovenksá poľnohospodárska a potravinárska komora